Dodaj ofertę za darmo

Szukaj Bloga

Business Blog

Złom platyny - co warto wiedzieć?

2014-09-08 | Biuro Obsługi klienta

Platyna to metal szlachetny o symbolu Pt. Omawiany pierwiastek chemiczny należy do grupy metali przejściowych w popularnym układzie okresowym. Odkryty został stosunkowo późno, dopiero w roku 1735 w Kolumbii. Wcześniej zdarzały się pewne wzmianki na temat platyny, ale nie były one jednoznaczne. Nazwa platyna pochodzi od słowa plata (sreberko). Początkowo traktowana była jako niepełnowartościowy metal, nie mniej jednak z czasem doceniono walory platyny.

Właściwości platyny zostały już poznane bardzo dobrze. Platyna wyposażona jest w 36 izotopów z zakresu mas 172-201. Posiada barwę srebrzystobiałą, jest przy tym ciągliwa i posiada znaczny połysk. Warto zaznaczyć, iż w formie rozproszonej jest zdecydowanie łatwopalna. Platyna występuje raczej w niewielkich rozmiarach. Najczęściej przypomina ziarna, rzadziej większe bryły. Zazwyczaj platyna ma w sobie domieszki żelaza, a także ewentualnie inne metale z zbioru platynowców. Platyna nie należy do surowców występujących często, jest metalem zdecydowanie rzadkim. Omawiany pierwiastek chemiczny spotkać można między innymi w Republice Południowe Afryki, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Zimbabwe czy Etiopii.

Zastosowanie platyny jest bardzo szerokie, jednak jest to pierwiastek rzadki. Z tego też względu przedmioty zawierające platynę zdecydowanie nie należą do tanich czy łatwo dostępnych. Platyna może być wykorzystywana między innymi w zakresie produkcji katalizatorów samochodowych, przemyśle elektronicznym. Stosuje się ją również w medycynie. Nie można też pominąć wykorzystania platyny w jubilerstwie. Błyskotki z tym surowcem są bardzo doceniane i pożądane przez wiele kobiet na całym świecie. Nie dziwi zatem fakt, że i ceny platyny nie należą do niskich. Opłacalna jest nawet sprzedaż złomu tego surowca na skup. Otrzymać można za to bowiem sporą należność.

Więcej szczegółów na stronie www.uniqmetal.pl/cennik/skup-platyny....

Komentarze

Nie jesteś zalogowany! Dodaj komentarz jako użytkownik portalu Dodaj komentarz anonimowo jako gość.