Ceny miedzi w Londynie rosną

2011-10-27

15.07. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo osłabił się dolar po decyzji agencji ratingowej Standard & Poor's - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.674,0 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,5 proc.

Na giełdzie w Szanghaju miedź staniała w dostawach na wrzesień o 0,4 proc. do 71.860 juanów (11.120 USD) za tonę.

Agencja ratingowa Standard and Poor's ostrzegła, że istnieje 50 procent szans, iż w ciągu najbliższych 90 dni USA utracą najwyższą ocenę ratingową AAA w związku z impasem w rozmowach o zwiększeniu pułapu zadłużenia kraju.

Podobne ostrzeżenie S&P wydała już w kwietniu, jednak postępy w rozmowach amerykańskich polityków "wypadły poniżej" oczekiwań agencji.

Analityczka ds. zadłużenia w S&P Nikola Swann podała, że agencja oczekiwała zbliżenia stanowisk Demokratów i Republikanów.

Demokraci i Republikanie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie warunków podwyższenia limitu długu państwa, który osiągnął już ustawowo dozwolony pułap 14,3 bln dol. Bez tej ustawy 2 sierpnia skarb państwa straci zdolność pożyczania pieniędzy i spłaty zadłużenia wobec wierzycieli.

W środę inna agencja ratingowa, Moody's, poinformowała, że rozważa obniżenie oceny kredytowej USA. Uzasadniła to rosnącym ryzykiem, że limit dopuszczalnego prawnie zadłużenia nie zostanie podniesiony wystarczająco szybko.

"Oświadczenie S&P z ostatniej nocy wpłynęło na osłabienie dolara, a to wspiera dzisiaj ceny miedzi" - mówi Xu Liping, analityk HNA Topwin Futures Co.

"Ponadto uczestnicy rynku mają nadzieję na ożywienie popytu w Chinach w II połowie tego roku" - dodaje.

Źródło: PAP