Cztery wystawy w Expo Silesia

2009-11-27

Targi Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy RubPlast EXPO, Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA i Targi Używanych Maszyn i Urządzeń TUM oraz Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo, zgromadziły w hali Expo Silesia ponad 250 wystawców z Europy, m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Niemiec, Włoch czy Finlandii. Targi odwiedziło prawie 6 tys. osób, większość z nich – ponad 4 tys., to byli specjaliści z branży.

Na Targach Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy RubPlast EXPO prezentowane były m.in. maszyny i urządzenia dla przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Wśród nich była pokazana po raz pierwszy w Polsce wtryskarka BOY XS EXPRESS. Maszyny BOY XS i BOY XS V, zostały zaprojektowane specjalnie dla zastosowań mikrowtrysku i form jednokrotnych.

Nowością towarzyszącą wystawie była „Strefa Wiedzy”, w ramach której można było uzyskać najistotniejsze informacje w zakresie wymogów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). Podczas kolejnych edycji targów RubPlast EXPO, „Strefa Wiedzy” będzie poświęcona innemu zagadnieniu, które jest istotne dla branży.
Podczas pierwszego dnia targów RubPlast EXPO rozstrzygnięto specjalny konkurs dla Wystawców, zorganizowany przez Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.

W pierwszym dniu targów przyznano medale Expo Silesia i wyróżnienia.

W kategorii - najlepsze rozwiązanie innowacyjne zaprezentowane na targach RubPlast EXPO, Nagroda Specjalna Dyrektora Instytutu IMPiB trafiła do firmy FOMPOL Sp. z o.o. z Katowic za „Fotokamerę PRO-600 P. Automatyczny przenośny system monitoringu”.

W kategorii najlepszy produkt zaprezentowany podczas targów, Medal EXPO Silesia otrzymała firma GENERAL PLASTICS Sp. z o.o. z Łomianek za „Mini - wytłaczarko - rozdmuchiwarkę pneumatyczną model GB-PM 28 T”.

Jury uhonorowało wyróżnieniem firmę WADIM PLAST Narojek Sp. j. z Michałowic za „BOY XS EXPRESS – mobilną prezentację wtryskarki do mikrowtrysku”.

Dodatkowo organizatorzy Targów RubPlast EXPO przyznali następujące wyróżnienia: firma Asten Group z Częstochowy otrzymała Medal EXPO Silesia w kategorii najbardziej efektowna aranżacja stoiska. Za wdrażanie innowacyjnych technik marketingowy w prezentacji oferty targowej, Medal EXPO Silesia otrzymała firma WADIM PLAST Narojek SP. J. z Michałowic.

Wystawa WIRTOTECHNOLOGIA skierowana była do przedstawicieli wielu branż, w których wykorzystywane są najnowsze technologie projektowania i wytwarzania (np. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, górniczy, przetwórstwa tworzyw sztucznych, obróbki metali, design przemysłowy).

Wśród nowości prezentowanych na targach można było zobaczyć kilkadziesiąt gotowych prototypów takich jak wyczynowego roweru, pistoletu maszynowego, narzędzi, odkurzacza i całej gamy sprzętu AGD czy sportowego.
- Prototyp roweru wyczynowego, który prezentujemy na naszym stoisku znajdzie się najprawdopodobniej w produkcji w przyszłym roku. Praca nad prototypem trwała około tygodnia i polegała na przygotowaniu ramy oraz szesnasto-biegowego napędu – mówi Piotr Jankowski z firmy e-Prototypy.

W hali Expo Silesia prezentowały się także firmy oferujące specjalistyczne oprogramowanie CAD-owskie.
W pierwszym dniu targów WIRTOTECHNOLOGA odbyły się dwa branżowe seminaria, które zgromadziły w salach konferencyjnych kilkadziesiąt osób. Seminarium przygotowane przez firmę PA NOVA z Gliwic przy współpracy z firmą Autodesk Polska, poświęcone było nowością w programie AutoCAD Inventor 2010. Zastosowanie symulacji komputerowej do procesów technologicznych w przemyśle tworzyw sztucznych było natomiast tematem seminarium firmy MESCO z Tarnowskich Gór.

Przez cały drugi i trzeci dzień targów WIRTOTECHNOLOGIA trwało VIII Forum Inżynierskie ProCAx, które rozpoczęło się od panelu dyskusyjnego „Technologie CAx, a potrzeby innowacyjnej gospodarki”.

W dwudziestu dwóch wykładach wzięło udział kilkaset osób. Dotyczyły one takich m.in. zagadnień dotyczących zaawansowanego wdrożenia projektów przemysłowych w technologii Quest3D realtime czy miejsca i roli wzornictwa przemysłowego w powstawaniu produktu. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy praktycznych zastosowań inżynierii odwrotnej.

Targi Używanych Maszyn i Urządzeń, to pierwsza tego typu wystawa w naszym kraju.

- Bywam na wielu targach i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony zarówno kontaktami biznesowymi, jakie nawiązałem na tej wystawie, jak i całym obiektem. Expo Silesia, to naprawdę centrum wystawiennicze na europejskim poziomie. Świetne dojazdy, duża ilość miejsc parkingowych oraz hala, która jest wyposażona we wszystkie media potrzebne wystawcom – mówi Ireneusz Matachowski z firmy Klaus Rosenboom Werkzeugmaschinen – Handel.

Na targach gościli wystawcy prezentujący obrabiarki do obróbki ubytkowej, plastycznej; urządzenia do obróbki blach, do obróbki termicznej; maszyny i urządzenia do obróbki wiórowej czy wycinarki laserowe oraz wykrawarki. Ponadto obecne były na nich firmy sprzedające własne maszyny używane, dystrybutorzy maszyn używanych, producenci oferujący używane maszyny przyjęte w ramach rozliczeń, firmy aukcyjne oraz firmy remontujące, serwisujące i modernizujące maszyny używane i urządzenia.

Premierowe Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo dedykowane były inżynierom, projektantom, konstruktorom, technologom, programistom oraz wszystkim zainteresowanym wiedzą z tych dziedzin.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się również Salon Robotyki ROBOTshow, który towarzyszył Targom HAPexpo.

- Salon Robotyki jest doskonałą okazją do przyjrzenia się współczesnym rozwiązaniom z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej. Jak ważne są to dziedziny techniki dla współczesnej działalności gospodarczej w obszarze produkcji nie trzeba chyba nikogo przekonywać. – podkreśla Dariusz Szymański, rektor Wyższej Szkoły Mechatroniki, której stoisko również było obecne na targach.

W ramach targów HAPexpo odbyło się seminarium pod patronatem merytorycznym firmy ASTOR, dotyczące automatyki, robotyki i systemów IT dla przemysłu oraz zorganizowane przez firmę Fachowiec pokazy bodypainting’u wykonywanego aerografem.