Dobre wyniki dystrybutorów stali

2010-09-08

Zysk netto firm zajmujących się sprzedażą i przetwórstwem stali był w pierwszym półroczu 2010 r. trzyipółkrotnie wyższy niż w całym roku 2009 - wyniki Rankingu PUDS.

– Po pierwszym półroczu już wiadomo, że dystrybutorzy stali mogą odetchnąć z ulgą. Wyniki finansowe opublikowane w naszym rankingu udowodniły, że najgorsze branża ma za sobą. Jeśli druga połowa roku będzie równie dobra, to o kryzysie będzie można mówić w czasie przeszłym – przekonuje Andrzej Ciepiela, dyrektor PUDS.


Lider umocnił pozycję

Łączne przychody firm biorących udział w naszym zestawieniu wyniosły 5,4 mld zł. Na czele rankingu niezmiennie od kilku lat pozostaje ThyssenKrupp Energostal. Po sześciu miesiącach tego roku firma wypracowała ponad 750 mln zł przychodów oraz prawie 36 mln zł zysku, co stanowi niemal dwukrotność tego co udało się jej zarobić przez cały 2009 r.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się Cognor (570,8 mln zł przychodów), a na trzecim ArcelorMittal Distribution Solutions Poland (511,4 mln zł). Tuż za podium ulokowało się Konsorcjum Stali (475,6 mln zł). – Koniunktura w pierwszym półroczu była zdecydowanie lepsza niż rok wcześniej. W dodatku udało się nam uzupełnić magazyny tanią stalą, co zaowocowało dobrymi wynikami na działalności handlowej – tłumaczy źródła sukcesu prezes Konsorcjum Rober Wojdyna. Jego firmę, pod względem wysokości osiągniętych zysków (14,7 mln zł) wyprzedził tylko ThyssenKrupp Energostal.


Dobry wynik netto zanotował również Stalprofil (12,2 mln zł, 3. miejsce pod względem zyskowności) . Spółka w porównaniu do analogicznego okresu 2009 r. poprawiła swój zysk netto o 54 proc. Podobny wynik Stalprofil osiągnął również w doskonałym pierwszym półroczu 2008 r., może wiec to oznaczać kolejny bardzo dobry rok dla firmy. Na uwagę zasługuje również rezultat Sambudu-2, który w minionym roku zamykał pierwszą dziesiątkę firm o najlepszym wyniku netto, a po pierwszym półroczu 2010 r. awansował na pozycję piątą (10,9 mln zł).

Ciekawy jest też wyniki spółki MG Murbet. Przy niespełna 135 mln zł przychodów potrafiła ona osiągnąć aż 11 mln zł zysku netto.

W tym roku dobrze też sobie radzą firmy, które jeszcze niedawno notowały straty. Przykładem jest Drozapol-Profil. Spółka 2009 r. zakończyła na sporym minusie, aby po sześciu miesiącach 2010 r. wypracować prawie 3,5 mln zysku. – Pierwsze półrocze zakończyliśmy bardzo dobrym wynikiem, dużo lepszym niż można było oczekiwać jeszcze na początku marca. Po pierwszym kwartale, w którym wyszliśmy na plus, przyszedł jeszcze lepszy okres. Zyski okazały się wyższe od zaplanowanych – powiedział w niedawnej rozmowie z portalem www.puds.pl prezes spółki Wojciech Rybka.


Stal nierdzewna w natarciu

Dystrybutorzy stali nierdzewnej również mają powody do zadowolenia. Wśród firm z tego sektora tradycyjnie najlepiej wypadła Nova Trading. Spółka ta zajęła 10. pozycję w ogólnym zestawieniu (247,5 mln zł przychodów) i 6. miejsce pod względem wielości zysku (9,3 mln zł).

Uwagę zwraca również rezultat IMS Stalserwis, który po znacznym minusie w 2009 r., w tym roku uzyskał już ponad 1 mln zysku.

Ranking w załączniku:
Pliki do pobrania