Eksporterzy konstrukcji stalowych z Podlasia liczą zyski

2012-12-22

Podlascy producenci konstrukcji stalowych, mimo dekoniunktury w gospodarce, pracują z zyskiem. Nie rezygnują z rynków zagranicznych, na których mają utrwalone pozycje.

Polska od lat jest w europejskiej czołówce producentów konstrukcji stalowych, jednak w ostatnich latach krajowy popyt na te wyroby spada. W lepszej sytuacji są firmy produkujące na eksport. Ten atut wykorzystują dwie podlaskie firmy, producenci konstrukcji stalowych – jedna wysyła je na północ, druga na wschód.

Promostal podbija Skandynawię


Coroczne podwajanie obrotów i systematyczne zwiększanie zatrudnienia – takie są efekty rosnącej aktywności na rynkach skandynawskich spółki Promostal z Czarnej Białostockiej.
- Rynek skandynawski jest rynkiem bardzo trudnym i wymagającym, ale zdecydowanie bardziej stabilnym i przewidywalnym niż rynek krajowy – mówi Grzegorz Polak, pełnomocnik zarządu Promostalu. - Zawsze stawialiśmy na najwyższą jakość i profesjonalizm. To przyniosło efekty. Zdobyliśmy zaufanie największych firm budowlanych w Szwecji, Danii i Norwegii skutkujące nawiązaniem stałej współpracy. W Norwegii zarejestrowaliśmy działalność gospodarczą. Obecnie prowadzimy wstępne rozmowy z firmami z Hiszpanii i Włoch. Szukanie i nawiązywanie nowych kontaktów przynosi w efekcie kolejne zlecenia.
Na początku listopada w szwedzkim Helsingborg Promostal rozpoczął budowę konstrukcji stalowej hali hipermarketu budowlanego Hornbach, o wadze ok. 750 ton. Termin realizacji inwestycji to początek przyszłego roku. Wart blisko 1,8 mln euro kontrakt firma podpisała z NCC Construction Sverige AB.
Od 8 listopada działa huta magnezu w Porsgrunn w Norwegii, gdzie Promostal budował m.in. konstrukcję stalową hali. Wykorzystana do budowy stal o łącznej wadze 4,6 tys. ton niemal w całości pochodziła z polskiej spółki. Był to największy jak dotąd kontrakt firmy na rynku skandynawskim, wart blisko 14 mln EUR.
Spółka zyskała kolejne nowe zlecenia w tym regionie. Będzie wykonawcą stalowych konstrukcji wsporczych dwóch skrzyżowań wielopoziomowych pod Sztokholmem i mostu/kładki w Uppsali w Szwecji dla NCC oraz szkoły w Norwegii dla Veidekke Entreprenor AS. Sukcesywnie rozszerza się także zakres prac Promostalu przy trwającej rozbudowie lotniska w Kopenhadze, której generalnym wykonawcą jest firma Baladt Industries.
Do największych i najbardziej spektakularnych inwestycji Promostalu należy prefabrykacja i montaż wiaduktu kolejowego w centrum Sundyberg w Szwecji. Elementy mostu zostały przetransportowane z wytwórni w Czarnej Białostockiej na plac budowy w Sundyberg, gdzie ważący 327 ton i mierzący 70 m most został scalony, a następnie podniesiony i osadzony ponad trakcją kolejową. Promostal działa od 2008 roku. Ostatnie trzy lata w Promostalu to okres podwajania obrotów - w 2010 r. osiągnęła blisko 16 mln zł przychodów, w 2011 – ponad 33 mln zł, a na koniec października tego roku uzyskała już 58 mln zł przychodów. Szybki rozwój spółki pozwolił na zwiększenie zatrudnienia - pracę znalazło już kilkanaście osób, głównie spawaczy i monterów. Obecnie firma zatrudnia ok. 110 osób, z czego 80 na produkcji.

KSB stawia na Wschód


Z kolei KSB GRUPA ze Stołowacza, specjalizująca się w obróbce stali oraz produkcji konstrukcji stalowych wykorzystywanych w przemyśle i rolnictwie, swoich klientów szuka głównie na Wschodzie. Wkrótce stanie się generalnym wykonawcą nowoczesnych, w pełni skomputeryzowanych budynków inwentarskich na Łotwie. Na początki roku planuje również otworzyć swój oddział na Białorusi.
- Nowoczesny przemysł i rolnictwo na Wschodzie potrzebuje kompletnych rozwiązań. Rosja, Łotwa czy Białoruś są otwarte na wszelkie nowinki, a my to im właśnie oferujemy – mówi Andrzej Dunaj, prezes KSB GRUPA.

Aby wywiązać się z już zaplanowanych dużych kontraktów na Wschodzie KSB GRUPA część produkcji przenosi do swojej nowej hali o powierzchni 2,5 tys. m. kw. Zamierza wytwarzać tam oparte na własnej myśli technologicznej duże konstrukcje stalowe oraz całe elementy wygrodzeń (wykorzystywane np. podczas budowy budynków inwentarskich). Wkrótce otworzy tam również malarnię.
- Inwestycja pochłonęła ponad 3 mln zł, ale jestem przekonany że szybko się zwróci – dodaje Dunaj.
W firmie zatrudnionych jest ponad 80 pracowników, ale do stycznia pracę w zakładzie znajdzie kolejnych co najmniej dwadzieścia osób, głównie spawaczy i budowlańców.
KSB GRUPA jako jedna z nielicznych w kraju firm oferuje budownictwo kompleksowe w tzw. systemie pod klucz. Dzięki jej konstrukcjom powstała m.in. hala Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznej w Białymstoku oddana we wrześniu do użytku (inwestorem generalnym było Konsorcjum Budimexu) czy najnowocześniejsze w Polsce, w pełni skomputeryzowane obory m.in. we wsiach: Korabie (powiat Sokołów Podlaski) i Bombalicy (powiat Płock).