Grupa Kapitałowa Alchemia ma kolejny rynek zbytu - jest to Sri Lanka

2013-03-25

Huta Bankowa z Dąbrowy Górniczej (część Grupy Kapitałowej Alchemia) to jedyny w kraju producent obręczy kolejowych. W 2012 wartość sprzedaży pierścieni i obręczy huty wyniosła ponad 112 mln zł, co stanowi ok. 30% sprzedaży ogółem.

Okres spowolnienia gospodarczego w przemyśle zmusił nas do szukania nowych rynków zbytu nawet tak dalekich jak Sri Lanka” – mówi Prezes Zarządu Huty Bankowa, Krzysztof Stachowicz.

Posiadamy bogate doświadczenie w produkcji wyrobów na rynki zagraniczne - trafia na nie połowa naszej produkcji. Jednocześnie aktywnie uczestniczymy w modernizacji taboru kolejowego w Polsce” – dodaje Stachowicz.

W latach poprzednich Huta Bankowa sprzedawała swoje wyroby okrągłe do Tajlandii, Chin czy Egiptu. Spółka ma ugruntowaną pozycję na rynkach kolejowych Ukrainy, Kazachstanu a także Łotwy, Litwy i Estonii. Huta wykorzystuje także popyt na rynku obręczy tramwajowych - jest dostawcą tych wyrobów do Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Serbii i na Węgry.

Huta Bankowa jest także stałym dostawcą obręczy kolejowych do krajowych zakładów napraw taboru kolejowego, wśród kontrahentów znajdują się min. PESA, ZNTK Paterek, Newag, PKP CARGO. Natomiast produkowane w hucie obręcze tramwajowe są eksploatowane w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi a także przez Tramwaje Śląskie.

Od kilku lat Huta Bankowa jest także producentem pierścieni kuto-walcowanych wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej (m.in. przez Michelin) oraz w elektrowniach wiatrowych. Produkty z dąbrowskiej huty są dostarczane także do największych producentów maszyn budowlanych na świecie.

Wartość ostatniego kontraktu na obręcze kolejowe to ponad 3 mln zł.
Obręcz kolejowa to produkt specjalistyczny, którego huta jest jedynym producentem w kraju. Żywotność obręczy kolejowej to ok. 500 tys. km.

Grupa Kapitałowa Alchemia SA to: giełdowa spółka Alchemia SA (trzy zakłady produkujące rury bez szwu: Huta Batory, Rurexpol oraz WRA) wraz z zależnymi od niej podmiotami: Huta Bankowa, Kuźnia Batory, Laboratorium Badań Batory. Alchemia SA koncentruje się na budowie silnej grupy producentów rur stalowych oraz innych specjalistycznych produktów stalowych. Grupa zamknęła ubiegły rok zyskiem netto na poziomie 26 mln złotych. Przychody Grupy po 12 miesiącach 2012 roku wyniosły 1,2 mld złotych.

Źródło: Biuro prasowe