Huta Pokój - pakiet mniejszościowy mało interesujący

2006-11-15

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać 25,5 proc. akcji - czyli cały posiadany pakiet - Huty Pokój z Rudy Śląskiej. Cena wywoławcza wynosi 48,56 mln zł (41,18 zł za każdy walor).

Przedsiębiorstwo produkuje i sprzedaje m.in. kształtowniki, blachy oraz konstrukcje stalowe. Ma również spółki zależne Euroblacha i Euroserwis. Huta Pokój jest w dobrej kondycji finansowej. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku miała 662,5 mln zł przychodów, 39,5 mln zł zysku ze sprzedaży, a na czysto zarobiła 29 mln zł. W całym zeszłym roku zysk netto wyniósł 18 mln zł przy 1,06 mld zł obrotów - napisał "Parkiet".

Chętni na pakiet sprzedawany przez Skarb Państwa mogą składać oferty do 8 grudnia. Wszystko wskazuje na to, że propozycja - a także sama Huta Pokój - nie wzbudza zainteresowania największych graczy z branży - czytamy w "Parkiecie".

- Nie zastanawialiśmy się nad tym - komentuje Karina Wściubiak, prezes Alchemii. - Nie mam żadnych informacji w tej sprawie - mówi Jacek Mireński z biura prasowego Mittal Steel w Polsce. Zarówno Jacek Łęski, przedstawiciel Donbasu, jak i Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomreksu, twierdzą, że ich przedsiębiorstw nie interesuje kupowanie pakietów mniejszościowych.

Akcjonariat Huty Pokój jest rozdrobniony. - Właścicielami są osoby fizyczne i prawne z kraju i zagranicy. Nie możemy podawać szczegółów - mówi Jerzy Trzciński, asystent prezesa.

Źródło: Parkiet