ITM Polska: zahartowane jak stal

2014-01-13

Zainteresowanie najnowszymi produktami i technologiami dla przemysłu utrzymywało się na wysokim poziomie, chociaż rok 2013 był postrzegany jako trudny. Widoczne było to m.in. podczas targów ITM Polska – przez ekspozycję blisko 1000 wystawców i firm reprezentowanych przewinęło się 16 017 zwiedzających. Prognozy na rok 2014 są znacznie lepsze, dlatego warto zajrzeć na czerwcowe targi przemysłowe, by sprawdzić najnowsze trendy oraz produkty.

Z widocznego już na rynkach ożywienia w 2014 roku skorzystają m.in. deweloperzy i budowlańcy, a to już dobra wiadomość dla producentów stali. Z danych Komitetu Ekonomicznego Europejskiego Stowarzyszenia Stali Eurofer wynika, że wzrosty produkcji zanotują prawdopodobnie wszystkie stalochłonne segmenty przemysłu w UE. Przewiduje się, że w Polsce konsumpcja stali wzrośnie o ok. 600 tys. ton.

Nowy rok - nowe możliwości

Duże zainteresowanie widać także wydarzeniami dedykowanymi dla branż, które w roku 2014 r. mają zanotować lepsze wyniki. Jak podają m.in. organizatorzy targów ITM POLSKA w Poznaniu, wiele zgłoszeń na tegoroczne targi napłynęło już pod koniec 2013 r. Być może to także zasługa kilku zmian, które dokonują się w ramach tego projektu.

Oprócz corocznego Salonu Metalforum, w ramach targów ITM POLSKA (3-6 czerwca w Poznaniu) po raz pierwszy odbędzie się Forum Odlewnicze FOCAST. O ile zakres tematyczny Salonu obejmuje surowce metalurgiczne, maszyny i urządzenia dla hutnictwa, to już nowe wydarzenie, jakim jest FOCAST, dedykowane jest odlewniom, producentom maszyn i urządzeń, dostawcom komponentów, usługodawcom oraz przedstawicielom nauki. W ramach tego projektu planowana jest prezentacja odlewów, komponentów i technologii, m.in. odlewów żeliwnych, staliwnych i ze stopów metali nieżelaznych, odkuwek, materiały formierskie, odlewy artystyczne, piece i materiały w ramach obróbki cieplnej odlewów, a także projektowanie i wytwarzanie maszyn, urządzeń i całych linii dla odlewnictwa, techniki pomiarowe i metody badania materiałów czy też automatyzacja procesów. Tradycyjnie w ramach Salonu Metalforum odbędzie się seminarium organizowane przez Stowarzyszenie Stale Nierdzewne.

Maszyny, technologie, doświadczenie
Z badań przeprowadzonych podczas ubiegłorocznej edycji targów ITM Polska wynika, że 70% profesjonalistów co roku przyjeżdża na te targi (są to jedyna targi w Polsce, które ich interesują). W Poznaniu w ciągu 4 dni można zapoznać się z naprawdę szeroką ofertą polskiego i światowego przemysłu – w 2013 r. 962 firm prezentowało swój dorobek na powierzchni 8 pawilonów (było to prawie 1 200 maszyn i urządzeń w ruchu).

Jak na skalę polską to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi maszynami oraz technologiami dedykowanymi dla takich branż, jak maszynowa, motoryzacyjna, zbrojeniowa, energetyka, czy kolejnictwo. ITM Polska 2014 to bowiem sześć salonów branżowych: Metalforum (metalurgia, hutnictwo, przemysł metalowy) , Machtool (obrabiarki i narzędzia), Hape (hydraulika, pneumatyka, napędy), Surfex (obróbka powierzchni), Weldnig (spawalnictwo) oraz Nauka dla gospodarki, gdzie prezentują swój dorobek naukowy instytuty badawcze.

Więcej informacji na www.metalforum.mtp.pl