Indeks Stalowy: ceny kręgów

2007-03-06

Ostatnie ceny referencyjne opublikowane przez Indeks Stalowy wskazują na wzrost cen kręgów w Środkowo-Wschodnim USA. Dane te potwierdzają, że zapowiadane podwyżki cen zostały zaakceptowane przez rynek.

Ceny referencyjne blach gorącowalcowanych w kręgach w Środkowo-Wschodnim USA wzrosły do 558 dolarów za tonę amerykańską (614 dolarów za tonę), a ceny blach zimnowalcowanych w kręgach zwiększyły się o 11 dolarów za tonę amerykańską (od ubiegłego tygodnia). Średni czas dostawy blach gorącowalcowanych w kręgach wydłużył się nieznacznie do 6,3 tygodnia, a blach zimnowalcowanych w kręgach wydłużył się o prawie tydzień.

W Północnej Europie ceny referencyjne blach gorącowalcowanych w kręgach są na tym samym poziomie, co w ubiegłym tygodniu i wynoszą 494 euro za tonę (650 dolarów za tonę), a blachy zimnowalcowanych w kręgach kosztują teraz 579 euro za tonę (762 dolarów za tonę). Średni czas dostawy także jest stabilny i wynosi odpowiednio 8 i 8,6 tygodnia.

Ceny kręgów w Europie Południowej są niemalże na tym samym poziomie, jak w tydzień temu. Cena blach zimnowalcowanych w kręgach wzrosły o 12 euro za tonę, do 553 euro za tonę (728 dolarów za tonę). Aktualna cena kręgów ocynkowanych ogniowo są na poziomie 616 euro za tonę (810 dolarów za tonę).

Ceny referencyjne prętów zbrojeniowych wzrosły zarówno w Europie Południowej (o18 euro za tonę), jak i w Północnej. W Środkowo-Wschodnim USA ceny prętów zwiększyły się o 10 dolarów za tonę amerykańską, do 562 dolarów za tonę amerykańską (618 dolarów za tonę). Średni czas dostawy tego produktu w USA wynosi 6 tygodni.

Ostatnie badanie rynku przeprowadzone przez Indeks Stalowy wskazuje na możliwość przyszłego wzrostu poziomu zapasów. 83% badanych spodziewa się wzrostu cen w ciągu najbliższych trzech miesięcy (63% respondentów udzieliło takiej odpowiedzi w ubiegłym tygodniu). Tylko 5% badanych oczekuje spadku cen.

Źródło: SBB