Marnotrawstwo czasu w pracy

2015-07-29

Jak zaplanować swoją pracę, aby nasze działania były efektywniejsze? Warto przyjrzeć się jak radzą sobie z marnotrawstwem czasu firmy produkcyjne i z jakich rozwiązań korzystają

Zaczniemy od marnotrawstwa. Może się okazać, że marnujemy czas i zasoby, robiąc pewne czynności niewłaściwie. Szukanie zagubionych faktur, poszukiwanie bardzo ważnych dokumentów w folderach na komputerze, zbyt długie oczekiwanie na potrzebne narzędzie do pracy lub ciągłe zastanawianie się nad problemem, które, może się okazać, ma bardzo proste rozwiązanie.

O tym jak efektywnie zagospodarować czas w pracy napisano z pewnością sporo poradników. Coraz więcej osób rozpisuje się na ten temat w internecie. Żyjemy w szybkim tempie, mamy coraz więcej obowiązków, pracujemy coraz dłużej, często dom staje się naszą drugą pracą, do tego obowiązki rodzinne, towarzyskie, gospodarcze. Nic dziwnego, że szukamy rozwiązań, które pomogą nam w poukładaniu sobie życia zawodowego.

Wszyscy zastanawiają się nad sposobami, które mają prowadzić do efektywniejszego planowania własnego czasu. Może to być szkolenie motywacyjne, poradnik psychologiczny, filozofia albo… system informatyczny. Zanim wyjaśnię, dlaczego system informatyczny może mieć kluczowy wpływ na uporządkowanie własnej pracy warto zatrzymać się nad pewną filozofią.


Organizuj czas jak w Japonii

We wczesnych latach 40. XX wieku żył w Japonii człowiek, który wprowadził rewolucję w sposobie zarządzania produkcją. Fabryka produkowała samochody, do dziś bardzo popularne. Japoński inżynier Taiichi Ohno zainspirowany rozwiązaniami stosowanymi w amerykańskim przemyśle lotniczym z czasów II wojny światowej oraz w amerykańskich supermarketach postanowił zmienić powszechne podejście do metod organizacji produkcji. Wymyślił własną metodę, która polegała na organizacji procesów wytwórczych, aby produkowano tyle, ile w rzeczywistości w danym momencie jest potrzebne. Taiichi Ohno był dyrektorem zarządzającym Toyoty, do dziś z jego pomysłów korzysta fabryka, a wprowadzone narzędzia i zasady organizacji pracy znane są obecnie jako System Produkcyjny Toyoty.

Co firma produkcyjna ma wspólnego z uporządkowaniem czasu pracy? Właśnie w fabrykach, w których stosuje się filozofię Kaizen oraz założenia lean manufacturing stworzone przez Taiichi Ohno można znaleźć impuls do samodoskonalenia i tym samym do próby lepszej organizacji własnego czasu. Wystarczy spojrzeć na sposób funkcjonowania fabryki i jej hali produkcyjnej, aby doskonale zrozumieć mechanizm automatyzacji pewnych czynności, rozsądnego gospodarowania czasem oraz wyeliminowania marnotrawstwa zasobów. Taiichi Ohno był zwolennikiem bezpośredniej obserwacji oraz analizy procesów w miejscu wykonywania pracy, przebywał z problemem tyle czasu, aby zrozumieć w jaki sposób powstaje i co zrobić, aby go wyeliminować. Dzięki temu był pewny, że zrobił wszystko, aby udoskonalić swoją pracę.

System informatyczny skutecznym narzędziem w organizacji czasu

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na system informatyczny? Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa zależne jest od wielu czynników. W każdym obszarze działalności firmy istnieją procesy, które w większym lub mniejszym stopniu realizowane są prawidłowo. Aby wyeliminować błędy z tym związane warto w dzisiejszych czasach korzystać z systemów informatycznych, np. klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Takie oprogramowanie może mieć kluczowy wpływ na uporządkowanie zarządzania firmą, jak również poszczególnych stanowisk, na których wykonuje się często żmudną pracę.

Wprowadzenie istotnych danych z „życia” firmy do systemu klasy ERP stanowi podstawę pod automatyzację niektórych czynności, jak i przetwarzania kompletnych danych, które mogą być wykorzystywane do specjalistycznych analiz. Dzięki takim analizom, kadra zarządzająca jest w stanie podejmować kluczowe z punktu widzenia biznesowego decyzje. Ale czy rzeczywiście dzięki oprogramowaniu pracownik będzie mógł efektywniej pracować? Tak. Na przykład system Streamsoft Prestiż jest oprogramowaniem, które znajdzie zastosowanie w średnich i dużych firmach produkcyjnych oraz w firmach usługowych czy handlowych. Kultura pracy może być podobna, liczą się bowiem efekty i wykonywanie założonych celów. Taki system jest w stanie usprawnić działanie wielu obszarów firmy, gdyż jest bogatym funkcjonalnie oprogramowaniem modułowym przeznaczonym do zarządzania. Wykorzystując dostępne moduły wspiera określone działy przedsiębiorstwa.

Jeśli przyjrzymy się znów fabryce, zauważymy, że zastosowanie systemu ERP zapewnia użytkownikom znaczącą oszczędność czasu. Może to być związane z rejestracją i przetwarzaniem danych o wszystkich zrealizowanych operacjach, nie tylko na hali produkcyjnej, ale i w działach księgowych i kadrowych, kontaktu z klientem czy magazynie. Zastosowanie takiego narzędzia, nie tylko eliminuje zbędne działania, np. wprowadzanie dokumentów ręcznie, kopiowanie danych, szybkiej identyfikacji potrzebnych produktów, ale przede wszystkim pozwala zautomatyzować niektóre czynności, aby skupić się na innych ważnych działaniach. W taki sposób rozwija się nie tylko firma, ale i poszczególni specjaliści.

Uporządkowanie czasu jest korzystne i dla firmy i dla pracownika. Warto więc podpatrywać rozwiązania, które funkcjonują w wielu miejscach i korzystać z takich narzędzi, które ułatwią nam optymalne i efektywne wykorzystanie czasu w pracy.


  • czas pracy

    Gość: Dalia | 2017-10-19 11:23:44

    no niestety, pracowników trzeba jednak kontrolować bo inaczej się rozbestwią.

Dodaj komentarz