Podsumowanie EUROTOOL® / BLACH-TECH-EXPO 2013

2013-11-06

Ponad 300 wystawców z całego świata oraz 6500 tysiąca specjalistów wzięło udział w jednej z największych imprez dedykowanych specjalistom z branży obróbki mechanicznej, czyli w trzydniowych, 18. Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL® połączonych z 5. edycją Targów Obróbki, Łączenia i Powlekania Blach BLACH-TECH-EXPO.

Targi są międzynarodowe, więc mamy niepowtarzalną szansę na nawiązanie ciekawych kontaktów, także z zagranicznymi wystawcami – mówił Michał Knap zwiedzający z firmy Bosch Rexroth.

Bo taki, poza poznaniem nowinek technologicznych, był główny cel udziału w Targach, które odwiedziło kilka tysięcy specjalistów - przedstawicieli kadry zarządzającej z całej Polski.

W produkcji wykorzystujemy materiały do produkcji narzędzi. Chcemy wymienić park maszynowy, a to jest doskonałe miejsce do zakupów. Byłem tu kilka lat temu i jest nieporównywalnie lepiej. Widzę, że ta impreza idzie w dobrym kierunku. Oferta jest bogata – zauważa Piotr Hawryluk, prezes z firmy FASTEC.

Miasto dobrych interesów

W tym roku szczególnie licznie reprezentowana była oferta włoskich producentów maszyn oferujących najnowsze modele ciężkich pras oraz giętarek do metalu. Hala Targów w Krakowie szczelnie wypełnili wystawcy z Polski i zagranicy.

- Prezentowaliśmy nowe wyroby i tak jak zawsze w Krakowie mamy świetne wyniki handlowe. Tu sprzedajemy najwięcej. Być może mało jest klientów chodzących i oglądających, ale przychodzą do nas konkretni partnerzy biznesowi, po konkretne maszyny. Targi nam się zwróciły już w drugim dniu – mówił Remigiusz Mądrowski, Prezes REM-TECH.

Strefa Kooperacji – szansa na międzynarodowy sukces


Ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i zwiedzających cieszyła się jedyna w Polsce Strefa Kooperacji Przemysłowej - unikalna giełda usług podwykonawczych. Organizowana w Krakowie od trzech lat, sukcesywnie powiększa swoją powierzchnię oraz liczbę zagranicznych wystawców. Wśród 100 firm świadczących takie usługi jak: obróbka mechaniczna i plastyczna metali, remonty i modernizacje maszyn czy też badania i kontrole znaleźli się także podwykonawcy z Czech, Słowacji, Niemiec, Danii i Węgier.

Na Targach w Polsce jestem pierwszy raz jako wystawca i przyjazd tutaj to był strzał w dziesiątkę. Nawiązaliśmy wiele obiecujących kontaktów, ludzi mocno zainteresowanych naszymi technologiami związanymi z nakładaniem powłok – mówił Ivan Lucak z firmy VÚHŽ.

Bogata oferta Salonu Kooperacji przyciągnęła wielu pośredników między polskim, a zagranicznym rynkiem.

- Zajmuję się zaopatrywaniem francuskich firm w polskie produkty czy usługi takie jak obróbka skrawaniem, spawanie. Znalazłem naprawdę parę ciekawych ofert – Piotr Irzyk zwiedzający z firmy PolmetalMarche.

Pierwszego dnia targów w godzinach wieczornych wystawcy wzięli udział w Polsko-Niemieckim Forum Kooperacyjno-Inwestycyjnym, którego gospodarzem był Konsulat Generalny Niemiec. Organizatorem tego spotkania był Inkubator Technologiczny ze Stalowej Woli, Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Targi w Krakowie. W trakcie spotkania podczas którego niemieccy przedsiębiorcy poszukiwali kooperantów zostały przedstawione między innymi możliwości kooperacyjno-inwestycyjne Podkarpacia – drugiego po Śląsku najbardziej uprzemysłowionego regionu w Polsce.

Salon inżynierów przyszłości

Po raz kolejny na Targach wydzielono Salon Technologii CAx - miejsce prezentacji oprogramowania projektowo-inżynierskiego oraz najnowszych systemów prototypowania.

Zwiedzający mogli zapoznać się z kilkunastoma modelami skanerów oraz drukarek 3D oraz z oprogramowaniem inżynierskim.

To są innowacyjne technologie, które musimy znać. Nie da się opisać skali przeskoku z z gumki i ołówka na program 3D. Daje on niesamowite możliwości. Genialna sprawa i cieszę się, że mogłem je poznać na Targach – mówił Piotr Palczewski, student mechatroniki na AGH.

Podczas Targów odbył się też konkurs, którego organizatorem była Grupa Vector Software. Odwiedzający mieli szansę wygrać oprogramowanie inżynierskie BricsCAD V13 w wersji Platinum o wartości blisko 3,5 tys. zł.

Smoki dla najlepszych!

Prestiżowy znak jakości, potwierdzający wyjątkowość danego produktu lub usługi – tak w branży obróbki mechanicznej postrzegane są Smoki Wawelskie, kilkunastocentymetrowe statuetki przyznawane przez organizatorów Targów EUROTOOL, BLACH-TECH-EXPO najlepszym wystawcom każdej edycji wydarzenia. W tym roku wręczono je po raz czternasty w czterech kategoriach:

1. W kategorii obrabiarki:

- Dużego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje firma STIGAL za 5-cio osiową głowicę Multi-3D, Producent STIGAL
- Dużego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje firma AEP-AJAN ENGINEERING POLSKA za głowicę 3D z systemem BKM 50-300/3000 i funkcją AUTO-Z, Producent AJAN ELEKTRONIK SAN
- Małego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica za 5-cio osiową frezarkę na bazie robota hybrydowego HHSMM-Hibrid High Speed Milling Machine, Producent Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica

2. W kategorii narzędzia:

- Małego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje firma IceTech Polska za powłoki trudnościeralne i wykonywane w technologii PACVD umożliwiające powlekanie otworów, Producent VÚHŽ a.s.

3. W kategorii aparatura pomiarowo-kontrolna:

- Dużego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania za modułowy system do pomiaru i analizy topografii powierzchni TOPO 02, Producent Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania
- Małego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje firma Oberon 3D L. Pietrzak i Wspólnicy Spółka Jawna za współrzędnościową maszynę pomiarową Zenith too, Producent Aberlink Innovative Metrology LLP

4. W kategorii oprzyrządowanie technologiczne:

- Małego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje firma Marcosta Centrum Handlu i Produkcji Obrabiarek za kolektor mgły olejowej FILTERMIST S800, Producent Filtermist International Ltd.
- Małego Smoka Wawelskiego - Nagrodę w Konkursie Targowym otrzymuje firma ICETECH POLSKA za maszynę do czyszczenia suchym lodem KG-30 SUPREME z latarką, Producent ICETECH A/S

Nowy obiekt – nowe otwarcie!

Miniona edycja Targów była ostatnią w dotychczasowej lokalizacji.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że już za rok zaprosimy Państwa do nowej hali. Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków wystawienniczych w Polsce. Jesteśmy przekonani, że zapewni naszym klientom duży komfort spotkań biznesowych oraz znacznie podniesie rangę i przyczyni się do rozwoju Targów EUROTOOL® - podsumowuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

EUROTOOL® / BLACH-TECH-EXPO 2013
EUROTOOL® / BLACH-TECH-EXPO 2013
EUROTOOL® / BLACH-TECH-EXPO 2013
EUROTOOL® / BLACH-TECH-EXPO 2013
EUROTOOL® / BLACH-TECH-EXPO 2013
EUROTOOL® / BLACH-TECH-EXPO 2013

Źródło: www.targi.krakow.pl