Promostal doceniony za efektywność i dynamikę

2014-09-25

Ponad 780-procentową dynamikę wzrostu wartości rynkowej osiągnął w ostatnich dwóch latach Promostal z Czarnej Białostockiej i zyskał tytuł Mocnej Firmy Godnej Zaufania 2013. Otrzymały go przedsiębiorstwa, które wcześniej zostały docenione w rankingach najbardziej efektywnych i dynamicznych firm.

Ranking zorganizowała redakcja Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma”, w oparciu o dane Instytutu Nowoczesnego Biznesu, które - według jego metodologii - przeanalizowała Wywiadownia Handlowa InfoCredit.
Spośród 830 przedsiębiorstw województwa podlaskiego, których wyniki finansowe „wziął pod lupę” ING, tytuł Mocna Firma Godna Zaufania 2013 uzyskały te przedsiębiorstwa, które rozwijając się dynamicznie zachowują wysoką efektywność, co oznacza, że są stabilnymi, dobrze zarządzanymi podmiotami gospodarczymi. Tytuł przypadł tylko tym firmom, które jednocześnie uzyskały tytuł Geparda Biznesu 2013 i Efektywnej Firmy 2013, we wcześniejszych rankingach tego samego organizatora.
Warunkiem otrzymania tytułu Geparda Biznesu był wzrost wartości rynkowej firmy o minimum 10 proc w latach 2012-2013. W przypadku Promostalu ta dynamika była szczególnie wysoka – wartość rynkowa spółki na marzec 2012 – wyniosła blisko 6,8 mln zł, a na marzec 2013 – już ok. 60,3 mln zł osiągając dynamikę 787 proc., jedną z największych wśród podlaskich firm.
Promostal zdobył też tytuł Efektywnej Firma 2013, który przypadł tym firmom, których średnia efektywność w latach 2011-2012 wyniosła więcej niż 5 proc., i które w latach 2011 -2012 miały każdego roku przynajmniej pół miliona zł przychodów, wykazywały zysk netto, a wartość ich kapitału była dodatnia.
Firmy, które jednocześnie uzyskały obydwa tytuły, a ich wartość rynkowa w marcu 2013 r. nie przekroczyła 100 mln zł zyskały tytuł Mocna Firma Zaufania Godna Zaufania 2013. Wartość rynkowa została policzona na koniec marca 2012 i 2013 przez porównanie ich wyników do wycen spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
- Promostal z roku na rok poprawia wyniki finansowe i te tytuły są odzwierciedleniem naszych starań – mówi Grzegorz Polak, prokurent spółki. – Cieszymy się, że nasze starania zostały docenione także w zewnętrznych, obiektywnych rankingach. To też sygnał dla klientów, że współpraca z nami nie niesie za sobą ryzyka, że jesteśmy stabilni i rozwojowi.

Promostal działa w branży konstrukcji stalowych od ponad sześciu lat. Poza krajowym podwórkiem najwięcej inwestycji realizuje na rynku skandynawskim. Na rynku szwedzkim, norweskim i duńskim Promostal wykonywał m.in. konstrukcje stalowe szkół, hal sportowych i produkcyjnych, mosty, wiadukty kolejowe, kładki dla pieszych ale też fasady biurowców czy urządzenia dla ekospalarni. Do największych inwestycji Promostalu należy hala produkcyjna huty magnezu w Porsgrunn w Norwegii, a do najbardziej spektakularnych - prefabrykacja i montaż wiaduktu kolejowego w centrum Sundyberg w Szwecji Promostal ma renomę również na rynku polskim – wykonał m.in. konstrukcję stacji uzdatniania wody w rafinerii Grupy Lotos, rozbudowę i wymianę poszycia ścian hali ełckiej firmy Prodeko z grupy Ekoton Industrial Group, halę wystawową Expo XXI w Warszawie, halę produkcyjną Masterpress w Białymstoku czy konstrukcję mostu łukowego w Darłowie. Jedną z jego ostatnich inwestycji Promostalu był montaż konstrukcji stadionu miejskiego w Białymstoku, a obecnie spółka montuje konstrukcję wsporczą urządzeń technologicznych białostockiej spalarni odpadów.
Obecnie w Promostalu pracuje 160 osób . Przychody Promostalu w 2013 wyniosły 39 mln zł, a na koniec czerwca br. - 40 mln zł.

Źródło: Masz-Media