Promostal z nowymi kontraktami. Spółka zatrudnia kolejnych pracowników

2014-07-14

Ponad dwadzieścia kontraktów w kraju i za granicą realizuje obecnie spółka Promostal z Czarnej Białostockiej, wykorzystując swoje wszystkie zasoby ludzkie. By nadążyć z produkcją firma od zaraz zatrudni pracowników.

- Potrzebujemy ludzi na montaże w kraju i za granicą oraz do produkcji na miejscu – mówi Grzegorz Polak, prokurent spółki. - Obecnie na montażach mamy 47 osób, z czego 29 w kraju i 18 za granicą. Jesteśmy gotowi zatrudnić ok. 15 osób od zaraz. Poszukujemy przede wszystkim ślusarzy ze znajomością rysunku technicznego oraz spawaczy. Znajomość języka angielskiego na pewno będzie dodatkowym atutem.
Promostal realizuje obecnie 23 kontrakty, z czego dziewięć dla nowych klientów, pozyskanych w tym roku. Najważniejsze inwestycje za granicą spółka z Czarnej Białostockiej realizuje głównie na rzecz skandynawskich kontrahentów. Są to m.in. prefabrykacja i montaż konstrukcji hali utylizacji odpadów, o wadze 463ton w Kopenhadze (Dania), prefabrykacja i montaż konstrukcji wsporczej silosów o wadze 235 ton za ponad 2,2 mln zł w Stenungsund (Szwecja), montaż konstrukcji dużej hali stalowej na dalekiej północy Szwecji o wadze 1400 ton, konstrukcja nośna przenośników taśmowych na zamówienie firmy norweskiej, którą spółka dostarczy do Svegle, a także prefabrykacja konstrukcji mostu pylonowego w Norwegii, dla litewskiego kontrahenta oraz terminal przeładunkowy Yara o wadze 330 ton dla norweskiego producenta nawozów.
Z kolei do najważniejszych inwestycji realizowanych przez Promostal na rynku lokalnym należy wykonanie, transport i montaż konstrukcji stadionu miejskiego w Białymstoku - za 30 mln zł.
- Kontrakt zbliża się do końca, a jego realizacja przebiegła sprawnie pod względem organizacyjnym, logistycznym i technicznym – dodaje przedstawiciel spółki. - Wszystkie terminy zostały dotrzymane. Obecnie trwają prace wykończeniowe - montaż łączników, zaprawki malarskie – przy których zaangażowanych jest 13 osób. Wszystkie prace zostaną zakończone do końca przyszłego tygodnia i zostaną zgłoszone do odbioru.
Stadion to nie jedyna miejska inwestycja, w realizacji której uczestniczy spółka z Czarnej Białostockiej. Obecnie Promostal montuje stalową konstrukcję wsporczą urządzeń technologicznych miejskiej spalarni przy ul. Andersa, a wartość tego kontraktu to 5 mln zł. Z kolei dla Elektrociepłowni Białystok spółka wykona i zamontuje konstrukcje pod technologię: budowa instalacji katalitycznej redukcji tlenków azotu.
W efekcie wartość sprzedaży zrealizowanej przez Promostal na koniec czerwca wyniosła już 40 mln zł, a wartość sprzedaży prognozowanej w 2014 roku, wynikająca z podpisanych i realizowanych umów szacowana jest na 60 mln zł.
- Spodziewamy się jeszcze większej kwoty, bo to dopiero połowa roku – mówi Grzegorz Polak. - Zapewne podpiszemy jeszcze umowy, których wykonanie rozpocznie się również w tym roku.

Promostal działa w branży konstrukcji stalowych od ponad sześciu lat. Poza krajowym podwórkiem najwięcej inwestycji realizuje na rynku skandynawskim. Na rynku szwedzkim, norweskim i duńskim Promostal wykonywał m.in. konstrukcje stalowe szkół, hal sportowych i produkcyjnych, mosty, wiadukty kolejowe, kładki dla pieszych ale też fasady biurowców czy urządzenia dla ekospalarni. Do największych inwestycji Promostalu należy hala produkcyjna huty magnezu w Porsgrunn w Norwegii, a do najbardziej spektakularnych - prefabrykacja i montaż wiaduktu kolejowego w centrum Sundyberg w Szwecji Promostal ma renomę również na rynku polskim – wykonał m.in. konstrukcję stacji uzdatniania wody w rafinerii Grupy Lotos, rozbudowę i wymianę poszycia ścian hali ełckiej firmy Prodeko z grupy Ekoton Industrial Group, halę wystawową Expo XXI w Warszawie, halę produkcyjną Masterpress w Białymstoku czy konstrukcję mostu łukowego w Darłowie oraz mostu drogowego na krajowej drodze nr 65 w Waliłach w woj. podlaskim.
Obecnie w Promostalu pracuje 160 osób . Przychody Promostalu w 2013 wyniosły 39 mln zł, a na koniec czerwca br. - 40 mln zł.

Źródło: Ida Marzenna Szwaczko