Ren popłynie z KGHM-u

2006-11-16

Najnowszym przedsięwzięciem należącej do Polskiej Miedzi spółki KGHM Metale DSI jest produkcja renu. Wkrótce firma będzie wytwarzać ok. pięciu ton tego metalu rocznie, czyli...12 procent światowej produkcji.

Ren (w postaci nadrenianu amonu) jest stosowany do produkcji katalizatorów w samochodach. Czystego renu używa się tam, gdzie potrzebne są materiały bardzo twarde i odporne na temperaturę (topi się w temperaturze 3180 stopni Celsjusza, wrze - w ponad 5600), np. do budowy turbin samolotów, rakiet wojskowych, satelitów, a nawet osłon statków kosmicznych. Stopy tego metalu wykorzystuje się w urządzeniach, które służą do badania wysokich temperatur, w elementach grzewczych lamp próżniowych, rentgenowskich i czujników. Największymi odbiorcami renu na świecie są: General Electric, Rolls Royce, Canzon, a największymi producentami Kazachstan, Chile, Meksyk i USA. W Polsce występuje jedynie w złożach rud miedzi pod Legnicą.

Zgodnie z nową strategią, KGHM chce produkować oprócz miedzi i srebra także inne metale rzadkie, które w niewielkich ilościach wydobywane są na powierzchnię wraz z rudą. Wśród nich właśnie ren. W tym celu KGHM Metale DSI na oddziale hydrometalurgii kończy budowę instalacji do produkcji nadrenianu amonu na skalę przemysłową. Inwestycja za 10 mln zł szybko powinna się zwrócić, bo zapotrzebowanie na ren stale rośnie. Dziś zużywa się go na świecie ok. 45 ton rocznie.

Opłacalna produkcja tego metalu na skalę przemysłową w KGHM możliwa jest dzięki nowatorskiej technologii wydzielania go z odpadów hutniczych, którą opracowali pracownicy DSI Metale z naukowcami z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Po uruchomieniu inwestycji i jej rozruchu, w 2008 roku, KGHM będzie produkował 12 procent całej rocznej produkcji renu na świecie, czyli... 1 tonę tego metalu w czystej postaci plus cztery tony nadrenianu.

Źródło: gazeta.pl