Ruuki - lepsze kontenery, efektywniejsza produkcja

2013-04-29

Unikalne surowce, procesy produkcji oraz gotowe do spawania komponenty to atuty firmy Ruukki, gdy pomaga ona producentom kontenerów wytwarzać lepsze wyroby w bardziej efektywny sposób. Użytkownicy końcowi korzystają dzięki temu z trwalszych i lżejszych kontenerów, co przekłada się na większe ładowności, niższe zużycie paliwa oraz atrakcyjniejszy wygląd produktów.

Kontener RUUKI

Koncepcja kontenera Ruukki o lekkiej i trwałej konstrukcji uzyskanej w rezultacie użycia gotowych do spawania komponentów: spawanych laserowo i giętych ultra wysokowytrzymałych stali, wysokowytrzymałych kształtowników zamkniętych i profili otwartych oraz komponentów ze stali trudnościeralnych.

Stale trudnościeralne i wysokowytrzymałe – największa oferta na rynku
Lżejsza konstrukcja to jeden z wymogów przy projektowaniu kontenerów, mający na celu zmniejszenie zużycia paliwa w trakcie transportu i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Ruukki posiada wyjątkową ofertę produktów zaspokajających potrzeby wszystkich producentów kontenerów, jeśli chodzi o uzyskanie lżejszych konstrukcji.

Ruukki jest jedynym dostawcą bardzo cienkich ultra wysokowytrzymałych stali konstrukcyjnych Optim o grubości od 2,5 mm. Trudnościeralne stale Raex dostępne są od grubości 2,0 mm. Wysokowytrzymałe wyroby rurowe i profile otwarte Optim uzupełniają ofertę produktów płaskich do granicy plastyczności wynoszącej 900 N/mm2.

Lżejsze kontenery i oszczędności dla użytkownika końcowego - efekt użycia cienkich, szerokich i spawanych laserowo arkuszy stali
Hannu Indrén, kierownik Ruukki ds. aplikacji produktu, segment urządzeń dźwigowych, przeładunkowych i transportowych, objaśnia producentom kontenerów rozwiązanie Ruukki: ” W koncepcji kontenerów Ruukki, burty boczne produkowane są przez spawanie laserem ciętych z kręgów i cienkich wysokowytrzymałych stali Optim w cienkie i szerokie arkusze, które mogą być również gięte zgodnie ze specyfikacją klienta. Spawanie laserowe Ruukki umożliwia także łączenie różnych gatunków stali i grubości materiałów.”

Zastąpienie tradycyjnych grubych blach kwarto cieńszym materiałem daje w efekcie lżejszy produkt końcowy. Dla użytkownika końcowego oznacza to korzyści w postaci większej ładowności i oszczędności w zużyciu paliwa. Przykładowo, jeden z klientów Ruukki, produkujący kontenery, był w stanie obniżyć ich wagę o 800 kg (26%) dzięki nowemu projektowi wykorzystującemu stal Raex i wysokowytrzymałe wyroby rurowe”, kontynuuje Indrén.

EnergyBoxx

EnergyBoxx, pojazd do transportu biomasy: burta boczna o długości 10 m i szerokości 3,2 m została zespawana z 3 arkuszy. Także perforacje na panelu przednim i bocznym zostały wycięte laserowo przez Ruukki.

Oszczędności w trakcie procesów obróbki warsztatowej to niższe koszty produkcji
Stosując cienkie blachy wysokowytrzymałe, nasi klienci obniżają koszty produkcji dzięki łatwemu gięciu i obróbce powierzchniowej materiału. Dodatkowe oszczędności w spawaniu i ilości spoiwa można uzyskać minimalizując grubość materiału.

Większa efektywność produkcji w efekcie wykorzystania gotowych do spawania zestawów Ruukki
Nasi klienci mogą skoncentrować się na swojej głównej działalności i montażu kontenerów dzięki rozległej sieci centrów serwisowych Ruukki. Rury, płyty lub kręgi mogą być precyzyjnie cięte do rozmiarów i kształtów wymaganych przez odbiorców. W przypadku, gdy Ruukki dostarcza spawane laserowo burty boczne, klient nie musi już zajmować się samodzielnie spawaniem.
Przykładowo, firma Schenk, holenderski producent pras do belowania odpadów, zwiększyła produkcję o około 20% dzięki gotowym do spawania zestawom Ruukki.
Także polscy producenci kontenerów zaczynają stosować bardzo lekkie materiały Ruukki o najwyższej wytrzymałości, przede wszystkim trudnościeralną stal Raex 400 o grubości 2 mm oraz kształtowniki zamknięte z Optim 900 QH / 4 mm albo Optim 960 QC. Te ostatnie stosuje m.in. firma JK Bysław, partner szwedzkiego przedsiębiorstwa Ellab, do produkcji ultra lekkich kontenerów o wadze 2100 kg i pojemności 40 m3.


Dłuższy okres użytkowania i atrakcyjniejszy wygląd kontenerów dzięki współpracy
Trudnościeralne stale Raex zapewniają o wiele dłuższy okres użytkowania kontenerów stosowanych do transportu materiałów ściernych. Mniejsza waga i bardziej aerodynamiczny wygląd pomaga także zmniejszyć zużycie paliwa. Minimalna ilość złączy spawanych oznacza również mniejsze ryzyko korozji. Płaskie powierzchnie są przy tym dobrym miejscem na logo firmy.

Źródło: www.ruukki.com