Spadek cen na blachy grube importowane do Europy Południowej

2010-01-07

Przerwy zimowe spowodowały spadek cen oferowanych za blachy grube importowane z trzecich krajów do Europy Południowej, handlowcy nie śpieszą się jednak z zakupami.

“Przed świętami rzadko dochodzi do wzrostu zakupów. Oczekuje się jednak, że na początku roku ceny wzrosną, co zawsze powoduje, że kupujący są bardziej agresywni.” Steel Business Briefing usłyszał od handlowca z Europy Południowej.

W Hiszpanii czy Włoszech nikt nie kupuje towaru z Chin oferowanego po konkurencyjnych cenach, ceny krajów znajdujących się bliżej są bardziej atrakcyjne. „Wciąż nie widać kupujących, mimo że niektórzy oferują materiał za 400 euro/t” hiszpański producent powiedział SBB.
Ze względu na brak zakupów, ceny referencyjne mówią nam więcej o ofertach niż rzeczywiste transakcje. Ich ceny spadły do 390-410 euro/t.

“Trudno jest przewidzieć jak import zmieni sie w 2010 roku, po tym, jak w 2009 praktycznie nie istniał” powiedział nam przedstawiciel południowoeuropejskiego dystrybutora. „Popyt w umiarkowanym stopniu powróci, jednak mało jest prawdopodobne, aby krajowe zakupy były w korzystnej sytuacji. Światowe ceny na surowce mają wzrosnąć, wiec poziom ceny blach grubych prawdopodobnie już nie spadną.”

Źródło: Steel Business Briefing