Tajniki cięcia gazowego

2012-10-22

Wybierając odpowiednią maszynę do cięcia warto zapoznać się z możliwościami poszczególnych technologii, w których pracują przecinarki. Pozwoli to na dokonanie właściwego i przemyślanego wyboru. W tym artykule prezentujemy cięcie tlenowe.

Cięcie gazowe, nazywane też tlenowym lub autogennym polega na wstępnym rozgrzaniu stali do temperatury zapłonu, a następnie utlenieniu i wydmuchaniu materiału za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem. Temperatura ta wynosi – dla czystego żelaza 1050⁰C, natomiast dla stali z domieszką 1,5% węgla już 1380 ⁰C. Z tego względu cięcie tlenowe może być zastosowane jedynie do stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych (dopuszczalne domieszki: węgiel – do 1,5%; chrom – do 2%; nikiel – do 3%; krzem – do 4%).

Płomień podgrzewający ustawiany jest 1,5 – 3mm od blachy. Gdy górna krawędź osiągnie temperaturę spalania żelaza (barwa żółto-czerwona) palnik jest unoszony w miarę wypływania rozżarzonego materiału, następnie otwiera się zawór tlenu tnącego i rozpoczyna się cięcie. Przesuw rozpoczyna się kiedy proces cięcia osiągnie dolną krawędź blachy i przedmucha szczelinę. Szerokość szczeliny cięcia zależy od grubości ciętego materiału. Im materiał grubszy tym większa szerokość szczeliny cięcia. Do rozgrzewania materiału może zostać zastosowany propan, acetylen, propylen lub gaz ziemny. Acetylen ma najwyższą temperaturę płomienia i zalecany jest do cięcia blach cienkich. Przy blachach grubszych prędkość cięcia jest podobna do propanu. \

Zwiększanie grubości materiału wymusza zwiększenie ilości przepływu gazu tnącego powoduje zwiększenie średnicy dyszy, a to ma wpływ na zwiększenie szczeliny. Propan jest tańszy, mniej przywiera żużel do dolnej krawędzi oraz występują mniejsze utwardzenia krawędzi i nadtopienie jej górnego obszaru. Cięcie blach pokrytych rdzą lub zgorzeliną wymaga zwiększenia natężenia przepływu gazów i zmniejszenia prędkości. Możliwe jest też pakietowe cięcie blach 6-12mm a nawet cieńszych. Muszą one jedynie dobrze przylegać do siebie, a pakiet nie powinien być grubszy niż 100 mm (zalecane 50).

Głównymi zaletami cięcia tlenowego są: bardzo duży zakres grubości ciętych materiałów oraz prostopadłe krawędzie cięcia. Jest to także metoda bardzo ekonomiczna. Z wad natomiast należy wymienić: długi czas przebijania, szeroką strefę wpływu ciepła oraz brak możliwości cięcia stali nierdzewnych oraz metali kolorowych.
Maszyny firmy Eckert, które mogą być wyposażone w palniki gazowe:
Jantar
Agat
Szafir

www.eckert.com.pl

Źródło: ECKERT