United Technologies planuje likwidację 11,6 tys. miejsc pracy

2009-03-16

United Technologies planuje likwidację 11,6 tys. miejsc pracy. To skutek spadku zamówień, który zwłaszcza w lotnictwie pogłębił się dramatycznie w ostatnich tygodniach.

Kłopoty UTC już dotknęły polskich fabryk lotniczych koncernu. Pracuje w nich obecnie ponad 7 tys. techników i inżynierów. Już pod koniec minionego roku największa z firm, WSK Rzeszów, zatrudniająca ponad 4 tys. pracowników i uznawana za jeden z najlepszych zakładów w koncernie, zwolniła 100 osób. W Rzeszowie pracę straci wkrótce jeszcze co najmniej 120 osób. Tym razem cięcia dotkną także produkcji.

Coraz mniej zamówień na precyzyjne koła zębate i wały główne silników lotniczych trafia od końca zeszłego roku do zatrudniającej 1,7 tys. pracowników fabryki Pratt & Whitney w Kaliszu. Cięcie kosztów w zakładzie już trwa. Na razie spółka uniknęła zwolnień, ale w obecnej sytuacji nie da się wykluczyć takich decyzji.

Kryzys nie dosięgnął jeszcze trzeciego polskiego zakładu lotniczego należącego do UTC, czyli PZL Mielec. Dwa lata po przejęciu mieleckiej fabryki i gruntownej modernizacji hale montażowe opuściła właśnie pierwsza kabina najnowszego śmigłowca Black Hawk wyprodukowana dla Sikorsky Aircraft. Sikorsky, światowy potentat helikopterowy, zamówił już 200 kolejnych kadłubów.

Źródło: