W oczekiwaniu na przyznanie nagrody Swedish Steel Prize 2013

2013-10-08

Prestiżowa nagroda „Swedish Steel Price“ zostanie wkrótce przyznana po raz piętnasty z rzędu. Do nagrody za najlepszy projekt wykonany ze stali o wysokiej wytrzymałości nominowanych zostało czterech finalistów.

Od pierwszej edycji w roku 1999 nagroda „Swedish Steel Prize“ co roku przyznawana jest autorom najbardziej innowacyjnego projektu wykorzystującego stal o wysokiej wytrzymałości. Przyznawane wyróżnienie służy inspirowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy o stali o wysokiej wytrzymałości oraz o możliwościach jej wykorzystania w opracowywaniu lżejszych, bezpieczniejszych i bardziej przyjaznych dla środowiska produktów.

Jakość zgłoszonych projektów jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej“, powiedział Melker Jernberg, przewodniczący jury i dyrektor SSAB EMEA. „Ta nagroda w konkretny sposób przyczynia się do powiększania grona firm na całym świecie, które opracowują nowe, innowacyjne produkty o większej wydajności, które lepiej działają, mniej ważą i posiadają bardziej przyjazne dla środowiska parametry.“


Condeco Technologies AG / Sprzęty do gotowania Toolox (Szwajcaria)
Condeco Technologies AG
Firma Condeco opracowała nową metodę produkcji garnków i patelni, podnosząc w znacznej mierze wydajność gotowania i skracając czas produkcji. Polega ona na stosowaniu stali Toolox i spawania laserowego do produkcji spodów zamiast lutowania płyt ze stali nierdzewnej, co pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału doskonale stabilnej w wysokich temperaturach formy Toolox i zapewnia znaczące oszczędności energii.


Mack Trucks Inc. - część Volvo Group / zawieszenie dla pojazdów ciężarowych (USA)
Mack Trucks Inc
Firma Mack Trucks Inc. - część Volvo Group opracowała całkiem nowy model zawieszenia, w którym konwencjonalne resory piórowe zastąpiono dwoma elementami w kształcie litery „Y“, wykorzystując przy tym umiejętnie zaawansowaną technologicznie stal o wysokiej wytrzymałości. Skutkiem tego jest poprawa takich parametrów wydajności pojazdu, jak komfort kierowcy, stabilność, droga hamowania i masa nadwozia. Znaczną poprawę można też zaobserwować pod względem zużycia opon, co prowadzi do zdecydowanie lepszych wyników w zakresie ekonomii transportu i ochrony środowiska.


PESA Bydgoszcz S.A. / pasażerski spalinowy zespół trakcyjny (Polska)
PESA Bydgoszcz S.A.
Wykorzystując zaawansowaną technologicznie stal o wysokiej wytrzymałości, firma PESA wyprodukowała nowe nadwozie wagonów kolejowych. Jest to jedyny dostępny na rynku spalinowy zespół trakcyjny do transportu pasażerów, który pomyślnie przeszedł wszystkie cztery testy zderzeniowe przewidziane przez nowe standardy europejskie. W projekcie wykorzystano stal o wysokiej wytrzymałości, co pozwala na znaczne zwiększenie ilości energii pochłanianej w przypadku kolizji.


Tuff Trailers Pty Ltd / naczepa z rozszerzaną nakładką „Load´n Lift” (Australia)
Tuff Trailers Pty Ltd
Nowa naczepa firmy Tuff Trailers Pty Ltd to innowacyjny projekt w zakresie transportu ciężkich maszyn. Stal o wysokiej wytrzymałości w połączeniu z ramowymi profilami zamkniętymi daje w efekcie bardziej elastyczny, bezpieczny, lżejszy i wydajniejszy pojazd. Koszt produkcji jest niższy dzięki ograniczeniu spawania. Zużycie paliwa zostało znacznie zredukowane dzięki lepszej aerodynamice konstrukcji chowanej wciągarki.


Ceremonia przyznania nagrody odbędzie się 20 listopada w Centrum Kongresowym „Stockholm Waterfront“. Laureat otrzyma subwencję w wysokości 100 000 SEK oraz statuetkę autorstwa Jörga Jeschke. Przyznanie wyróżnienia zaplanowane jest w ramach trzydniowego zjazdu w Szwecji, podczas którego około 600 przedstawicieli działających w branży firm weźmie udział w seminariach i wizytach w zakładach produkcyjnych SSAB.

Zdjęcia nominowanych projektów zostaną wkrótce udostępnione na stronie internetowej www.steelprize.com.

Źródło: SSAB