YAWAL S.A. – 20 lat doświadczenia w profilach aluminiowych

2010-09-08

W ostatni weekend odbyły się uroczyste obchody dwudziestolecia powstania firmy YAWAL – jednego z największych krajowych producentów systemów profili aluminiowych. Swoje dwudziestolecie firma świętowała w gronie najważniejszych Klientów, dostawców, firm współpracujących w Jachrance pod Warszawą.

Podczas uroczystości w Jachrance zostały wręczone statuetki i dyplomy partnerom biznesowym YAWAL, w kategoriach Partner 20-lecia, Obiekt roku i Obrót roku. Wyróżnienia otrzymało 18 firm. Obchody uświetnili: prowadzący wieczór Emilian Kamiński, który wystąpił z monodramem "Mężczyzna Jaskiniowy” oraz Zespół taneczno – muzyczny Maqnifiq Dancers.

YAWAL System SA jest obecnie jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych i częścią - drugiej co do wielkości - grupy aluminiowej w Polsce. Z sukcesem konkuruje z firmami zachodnioeuropejskimi, a spółki Firmy z powodzeniem funkcjonują również w Czechach, Słowacji i na Ukrainie. W ciągu 20 lat YAWAL brał udział w realizacjach obiektów o łącznej wartości 2 640 mln PLN. Od 12 lat jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Podczas uroczystości w Jachrance zostały wręczone statuetki i dyplomy partnerom biznesowym YAWAL. W kategoriach Partner 20-lecia ,Obiekt roku Obrót roku. Wyróżnienia otrzymało 18 firm. Obchody uświetniłł prowadzący wieczór Emilian Kamiński, który również przedstawił Monodram” Mezczyzna Jaskiniowy” i Zespół taneczno – muzyczny Maqnifiq Dancers.

Dwadzieścia lat temu YAWAL, jako jeden z pierwszych w kraju, rozpoczął produkcję stolarki aluminiowej z profili termoizolowanych sprowadzanych z Europy Zachodniej. Zapotrzebowanie na tego typu produkty było tak duże, że wkrótce pojawiły się plany opracowania i uruchomienia produkcji własnego, polskiego systemu profili aluminiowych. Pierwsza partia profili YAWAL System pojawiła się na rynku już w 1993 roku.

Podczas uroczystości 20 lecia firmy Edmund Mzyk, obecny Prezes Zarządu YAWAL S.A. oraz założyciel firmy mówił: „Dziś z nostalgią wspominam początki – rok 1990 i sprowadzenie z Belgii nowoczesnych systemów profili aluminiowych, uruchomienie pierwszej montowni w Polsce w oparciu o nowoczesne termoizolowane systemy, wyprodukowanie pierwszej konstrukcji; a potem przełomowy moment- opracowanie własnego systemu.”

Rozpoczęcie produkcji własnych systemów skierowało firmę na drogę dynamicznego rozwoju. W krótkim czasie powstała malarnia i wydział mostka termicznego. Uruchomiono produkcję akcesoriów systemowych. Z producenta stolarki aluminiowej YAWAL przekształcał się w przedsiębiorstwo systemowe, posiadające w swojej ofercie materiał i nowoczesne technologie do produkcji. Większą uwagę poświęcono Klientom. Organizowano szkolenia oraz opracowano odpowiednie programy komputerowe, które stanowiły nieocenioną pomoc niezbędną montowniom do produkcji stolarki aluminiowej.

Prezes Mzyk z dumą wspominał tamte czasy mówiąc: „Kolejne lata, inwestycje, nowe rozwiązania, rozwijanie nowych pomysłów przez ludzi tworzących to czym dziś jest Yawal, mocno związanych i utożsamiających się z Yawal-em. To było nasze know-how, inni uczyli się od nas.”

Jedną z priorytetowych wartości YAWAL są innowacje. Ciągłe udoskonalanie produktów i wprowadzanie nowych rozwiązań o lepszych parametrach technicznych, daje większe możliwości architektom i Klientom. Od początku swojego istnienia YAWAL współpracuje z instytutami naukowo-badawczymi wyższych uczelni w kraju i za granicą – najbardziej efektywne rezultaty w zakresie badań materiałowych ale także organizacji i zarządzania przyniosła współpraca z Katolickim Uniwersytetem w Leuven (Belgia), Uniwersytetem Technicznym w Delft (Holandia) czy Wyższą Szkołą Biznesu w Brukseli. Szczególne więzy łączą YAWAL z Politechniką Częstochowską – jej studenci wykonują prace dyplomowe na rzecz Firmy, w zamian mają możliwość odbycia tu praktyki czy stażu, czasem także zasilają jej kadrę.

Ale to pracownicy YAWAL stanowią najbogatsze źródło nowych pomysłów i inspiracji. Tylko w tym roku wprowadzono na rynek nowe fasady elewacyjne – żaluzje przeciwsłoneczne, okładziny elewacyjne z aluminium oraz balustrady. Należy podkreślić, że stałe inwestowanie w park maszynowy pozwala na realizację nowych pomysłów.

Już w 1995 roku doceniono wysoką jakość wyrobów i pełny serwis, jaki Firma zapewniała swoim Klientom. Na MTB BUDMA`95 YAWAL otrzymał złoty medal, a cztery lata później nagrodzony został „Złotą Kielnią Profilów”. Także w roku 1995 – po raz pierwszy – przyznano Firmie prawo do używania godła „Teraz Polska” (powtórzone w roku 1998). Warto zaznaczyć, że w 1998 roku YAWAL znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu „Przekroju”, otrzymując nagrodę „Złoty Grosz”. Ponadto Firma jeszcze dwukrotnie znalazła się w „Złotej Piętnastce” najlepszych firm wyłanianych w tym rankingu. W 2000 roku Firma otrzymała nagrodę Biznes Center Club – Lidera Polskiego Biznesu. Od wielu lat notowane są również zaszczytne miejsca YAWAL-u w „Złotej 500” największych prywatnych firm przemysłowych, w rankingu miesięcznika Home & Market. Dużym wyróżnieniem było też przyjęcie Spółki w 2007 roku do grona najdynamiczniej rozwijających się firm - Gazel Biznesu.

Obecnie przedmiotem działalności Spółki jest projektowanie, sprzedaż i dystrybucja architektonicznych systemów profili aluminiowych wraz z akcesoriami oraz usługi malowania proszkowego i gięcia łuków. Systemy te przeznaczone są do produkcji ścian osłonowych, okien, drzwi, witryn, a także nietypowych konstrukcji przestrzennych. YAWAL obsługuje ponad 300 stałych klientów wykonujących konstrukcje w systemie YAWAL. Organizuje szkolenia technologiczne dla swoich odbiorców, a poza dostawami materiałów, służy odbiorcom i architektom wsparciem technicznym i technologicznym w projektowaniu nietypowych konstrukcji aluminiowych. Produkty Spółki są z powodzeniem eksportowane do Rumunii, Słowacji, Czech, Rosji, na Litwę i Ukrainę. Znane i cenione są także wśród Klientów z Europy Zachodniej.

Firma inwestuje w przyszłość. Tylko w ostatnich latach włączenie do grupy kapitałowej Spółki FINAL S.A., otwarcie linii malowania drewnopodobnego, niedawne oddanie magazynu wysokiego składowania i rychłe otwarcie linii lakierowania pionowego sprawiają, że obecna kondycja Firmy, jej możliwości w zakresie tworzenia najwyższej jakości kompleksowych rozwiązań systemów profili aluminiowych oraz wykonywania usług tłoczenia, malowania, anodowania i prefabrykacji pozwala myśleć o szerokim wejściu na rynki całej Europy.

„Stoją przed nami, nowe wyzwania. (…)Rozwój Firmy, jej prosperita, to zarówno z punktu widzenia mojego, Zarządu i pracowników Yawal-u ale również naszych kontrahentów – sprawy najwyższej wagi. Rzetelne partnerstwo we współpracy z naszymi Klientami, to nasz najważniejszy cel. Dzięki niemu oraz zapewnieniu naszym pracownikom możliwości realizowania własnych pasji i ambicji zawodowych, a także utrzymania jak najlepszych relacji z otoczeniem – Firma określiła kierunek zmian, które pozwolą jej utrzymać pozycję jednego z liderów w naszej branży.

Chcemy położyć nacisk na profesjonalną obsługę Klientów, których zadowolenie jest dla Grupy YAWAL wartością nadrzędną. Naszym zamiarem i zadaniem jest precyzyjne definiowanie ich potrzeb, co w połączeniu z dużym doświadczeniem załogi oraz jej kreatywnością, pozwoli na dostarczanie najwyższej jakości produktów i usług, spełniających największe wymagania rynkowe. Takie działania powinny stać się gwarantem uzyskania przewagi nad konkurencją zarówno w kraju jak i za granicą.” – mówił na zakończenie oficjalnego wystąpienia Prezes Mzyk

Z perspektywy 20 lat istnienia Firmy YAWAL związani z nią ludzie mają świadomość odniesionego sukcesu – tym cenniejszego, że okupionego wytężoną pracą oraz głębokim zaangażowaniem. Uważają, że odnieśli sukces, który był mierzony etapami przez 20 lat.

Plany na przyszłość? Z ich realizacją, w warunkach dynamicznych zmian w biznesie i technologii, YAWAL nie zamierza zbyt długo czekać …