Złomrex: 1,25 mld złotych przychodów z handlu stalą

2008-09-02

W I półroczu środkowoeuropejska sieć obrotu stalą Voestalpine Stahlhandel, należąca do Złomreksu Steel Services, osiągnęła o wiele lepsze wyniki od Centrostalu Gdańsk. ZSS jesienią ma wchłonąć gdańskiego dystrybutora stali i zastąpić go w notowaniach giełdowych.

Fuzja budzi emocje mniejszościowych akcjonariuszy Centrostalu, którzy w ZSS będą mieli 12-proc. udział - zdaniem niektórych, to za mało. Pozostałe znajdą się w rękach Złomreksu (teraz kontroluje 64,3 proc. Centrostalu i 100 proc. ZSS) - czytamy w "Parkiecie".

Sieć Voestalpine wypracowała po dwóch kwartałach 761,4 mln zł przychodów, 112,8 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, 40,7 mln zł zysku operacyjnego oraz 34,6 mln zł czystego zarobku. W II kwartale zyski poprawiły się w stosunku do I kwartału kilkakrotnie.

Obroty Voestalpine były więc w I półroczu o 56 proc. wyższe od grupy Centrostalu. Zysk brutto ze sprzedaży był 2,6 razy większy, zysk operacyjny ponad 8 razy, natomiast czysty zarobek prawie 11 razy. W II kwartale skonsolidowane wyniki Centrostalu były osłabione przez Stalexport. Spółka zależna przy 114,6 mln zł przychodów i 9 mln zł zysku brutto ze sprzedaży miała - ze względu na wysokie odprawy dla zwolnionych pracowników (2,8 mln zł) - 4,5 mln zł straty operacyjnej oraz 6 mln zł straty netto - wylicza "Parkiet".

Wynik pro forma Voestalpine i Centrostalu w I połowie tego roku to 1,25 mld zł przychodów, 45,7 mln zł zysku operacyjnego i 37,8 mln zł zysku netto. Jeśli Złomrex poprawi rentowność polskiej części handlowej, zdystansuje krajową konkurencję. W tej chwili znajdujące się na czele rankingu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali warszawskie Konsorcjum Stali ma 604,6 mln zł przychodów i 23,5 mln zł zysku netto.

Źródło:
,