Złomrex - wyłączność na negocjacje do połowy kwietnia

2007-03-06

Złomrex ma do połowy kwietnia wyłączność na negocjacje ws. zakupu sieci handlowej należącej do giełdowego Stalexportu. Nie wiadomo, czy do tego czasu spółka sfinalizuje transakcję.

Co stanie się ze Stalexportem Trade, jeśli Złomreksowi uda się zamknąć transakcję? To pytanie zadają sobie głównie akcjonariusze giełdowego Centrostalu Gdańsk. Złomrex kontroluje 50,4% firmy. Na jej bazie zamierza zbudować ogólnopolską sieć obrotu wyrobami hutniczymi. Sprzeda jej również dwa Centrostale ze swojej grupy: Opolski i Górnośląski. Czy to samo stanie się ze Stalexportem Trade? Prezes Sztuczkowski nie odpowiada na to pytanie jednoznacznie. Stwierdził jednak, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółowej strategii grupy Złomreksu. Prezes zapowiada dalsze akwizycje. Zdaje on sobie sprawę, że Złomrex zbliża się do momentu, w którym stanie się poważną grupą obracającą wielkimi pieniędzmi, dlatego musi się poważnie zastanowić nad jej kształtem.

W przyszłym tygodniu Złomrex sfinalizuje zakup 75% międzynarodowej sieci handlowej koncernu Voestalpine. Łączne obroty Złomreksu i Voestalpine Stahlhandel zbliżają się do 4 mld zł.

Zdaniem Zbigniewa Canowieckiego, prezesa Centrostalu Gdańsk, nie byłoby problemu z włączeniem Stalexportu Trade do sieci handlowej budowanej na bazie kierowanej przez niego firmy.

Informacja o otrzymaniu przez Złomrex wyłączności na Stalexport Trade bardzo pozytywnie wpłynęła na notowania Centrostalu Gdańsk. Akcje tej spółki były wczoraj jednymi z niewielu, których wartość nie spadała gwałtownie. Rano kurs rósł nawet o 8%, a na zamknięciu papiery kosztowały 19,1 zł (+4,8%).

W związku z ambitnymi planami gdańska spółka chce sprzedać do 30 mln akcji. Prospekt jest na etapie uzupełnień. Przedsiębiorstwo kupi w sumie cztery Centrostale. Nie wiadomo jakie jeszcze oprócz opolskiego i górnośląskiego.

Źródło: Parkiet / PUDS