Zastrzyk gotówki dla Prometu

2010-06-11

Notowana na NewConnect iławska spółka pozyskała kredyt bankowy w wysokości 1 mln zł. Dodatkowe środki zwiększą o 50 proc. kapitał obrotowy spółki. W przyszłym roku obroty firmy powinny znacząco przekroczyć 100 mln zł.

Promet S.A. działa w branży związanej z ochroną środowiska. Firma zajmuje się skupem i segregacją metali kolorowych. Prowadzona działalność wymaga ciągłego obracania pieniędzmi. Do tej pory spółka miała 2 mln zł kapitału obrotowego, ale pozyskany kredyt zwiększa kwotę, którą dysponuje spółka o 50 proc.- Potrzeby naszych odbiorców jak i możliwości dostawców są znacznie większe niż obecna skala naszego biznesu. Ograniczeniem dynamicznego rozwoju spółki był brak kapitału – mówi Rafał Ziobrowski, prezes Promet SA.

Władze spółki zakładają, że pozyskane środki znacznie zwiększą przychody firmy. W tym roku mogą się one zbliżyć w okolice 100 mln zł, a w przyszłym bardzo znacząco powinny przekroczyć tą kwotę – To realny scenariusz, który zamierzamy zrealizować – mówi Rafał Ziobrowski.

Iławska spółka, zgodnie z zapowiedziami, pierwsze trzy miesiące 2010 r. zakończyła z dodatnim wynikiem finansowym. W minionym kwartale Promet wypracował 5,5 mln zł. przychodów, a zysk netto wyniósł 55 tys. zł. – Obecny kwartał przyniesie poprawę wyników, ale ze względu na pozyskany kapitał myślę, że to szczególnie druga połowa roku będzie pozytywnym zaskoczeniem dla akcjonariuszy – deklaruje Rafał Ziobrowski. Promet cały czas dywersyfikuje sieć swoich kontrahentów. Sprzedawany przez firmę surowiec trafia już nie tylko do polskich, ale i do niemieckich hut. – Chcemy dalej rozwijać naszą sieć. Tak jak mówiliśmy w tym roku otworzymy kolejne lokalizacje – mówi Rafał Ziobrowski. Obecnie spółka najpoważniej rozważa rozpoczęcie działalności w województwie Wielkopolskim, Pomorskim i w okolicach Katowic.

Rafał Ziobrowski – Prezes Zarządu Promet S.A.
Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończył studia administracyjne, specjalizacja administracja państwowa. Pan Rafał Ziobrowski posiada bardzo bogate doświadczenie w handlu i organizacji sieci sprzedaży. W latach 2007-2009 pełnił funkcję dyrektora handlowego w CJSC Evrotek sieci ukraińskich supermarketów Fresh. W firmie odpowiadał m.in. za współtworzenie strategii, oraz za projekt uruchomienia sieci nowych placówek. Wcześniej w latach 2005-2006 pracował jako dyrektor sprzedaży detalicznej w Prostor-market Kremenchug również na Ukrainie. W Polsce w latach 1999-2005 doświadczenie zdobywał na kierowniczych stanowiskach w Geant Polska, a w latach 1994-1999r. był szefem hurtowni zabawek.

O firmie:
Spółka Promet S.A. działa od 1999 r. i przez ostatnie lata jako firma zależna od spółki z branży motoryzacyjnej IZNS Iława prowadziła działalność w zakresie naprawy maszyn i urządzeń. Niska rentowność prowadzonej pierwotnie przez Spółkę działalności skłoniła akcjonariuszy do zmiany Strategii spółki. W ostatnim kwartale 2009 r. Promet S.A. rozpoczął działalność związaną ze skupem i przetwórstwem metali kolorowych. Na 6,2 mln zł. osiągniętych w zeszłym roku przychodów, aż 4,8 mln zł stanowiły te ze sprzedaży metali kolorowych, a Spółka w tym zakresie prowadziła działalność zaledwie przez dwa miesiące.